درآمدی بر عصر جدید نوآوری‌های اجتماعی

درآمدی بر عصر جدید نوآوری‌های اجتماعی

درآمدی بر عصر جدید نوآوری‌های اجتماعی

اهمیت نوآوری اجتماعی برای رسیدگی مؤثر به چالش‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و زیست محیطی قرن بیست و یکم در سطح اروپایی و جهانی شناخته شده است. تمامی افراد اعم از فعالان، سیاست گذاران و جامعه پژوهشی روی این موضوع اتفاق نظر دارند که نوآوری اجتماعی ظرفیت جامعه را برای عمل افزایش می‌دهد و چه راهی بهتر از تبدیل چالش‌های اجتماعی و اقتصادی به فرصت‌هایی برای توسعه همه افراد جامعه؟

نوآوری اجتماعی برای سال‌ها نقش مهمی در سیاست‌گذاری و تحقیقات اتحادیه اروپا ایفا کرده است. اتحادیه اروپا به طور فعال نوآوری اجتماعی را ترویج می‌کند و تا به حال توانسته است بارها با موفقیت از آن برای رسیدن به اهداف و سیاست‌های خویش استفاده کند. برای مثال، صندوق اجتماعی اروپا اصل آزمایش امور اجتماعی را بر اساس دستورالعمل‌های روش‌شناختی معرفی کرده که بازیگران را برای نوآوری توانمند می‌سازد. علاوه بر این، سیاست‌های تحقیق و نوآوری، نوآوری اجتماعی را به موضوعی پژوهشی تبدیل کرده، درک مشترک را ترویج داده، شبکه‌ سازی ایجاد کرده و در نهایت گسترش نوآوری‌های اجتماعی را به شکل امیدوارکننده‌ای ممکن ساخته است. آخرین نمونه برای این موضوع «جایزه افق برای نوآوری اجتماعی» 2 میلیون یورویی است. بر اساس رای عمومی، این جایزه بر امکان سفر و جابجایی آسان‌تر برای افراد مسن متمرکز خواهد شد و به ترویج و تشویق راهکارهای خلاقانه‌ای که ویژگی‌های فنی، اجتماعی و رفتاری را با هم ترکیب می‌کنند، خواهد پرداخت.

به این ترتیب، نوآوری اجتماعی نقش مهمی در آینده اروپا ایفا خواهد کرد. هنگامی که رییس جمهور ژان کلود یونکر سناریوهایی را برای آینده اروپا ارائه کرد – اروپایی که محافظت می‌کند، قدرت می‌بخشد و دفاع می‌کند – او یک نشست اجتماعی را برای نوامبر 2017 اعلام کرد. این اجلاس با یک کنفرانس بین المللی در لیسبون که به نوآوری اجتماعی اختصاص دارد، دنبال شد.

اطلس نوآوری اجتماعی به صورت ویژه به این کنفرانس می‌پردازد و وارد جزئیات آن می‌شود: 25 شریک بین‌المللی پروژه SI-DRIVE که با بودجه اتحادیه اروپا آغاز شد، بیش از 1000 مورد از نوآوری‌های اجتماعی را در سراسر جهان برنامه‌ریزی کرده‌اند. لازم به ذکر است، این برنامه‌ریزی در سطح جهانی با بینش کارشناسان برجسته بین المللی، بررسی روندهای جدید در نوآوری اجتماعی و بررسی نقش احتمالی نوآوری اجتماعی در نسل بعدی سیاست‌های عمومی تکمیل می‌شود.

با بررسی دستاوردهای نوآوری اجتماعی، می‌توانیم بهتر درک کنیم که چگونه نوآوری اجتماعی ممکن است به پیشبرد سیاست‌های عمومی فراگیر و ثروت آفرین کمک کند. این موضوع، به شناسایی فرصت‌های بالقوه آینده نه فقط از نظر رفاه اجتماعی، بلکه از نظر رشد و توسعه مشاغل و کسب‌وکارها برای اروپا کمک می‌کند.

در حالی که به دنبال ساختن آینده مورد نظر خود هستیم، آرزو می‌کنیم که این مطلب الهام‌بخش نسل بعدی سیاست‌های عمومی باشد و همه نوآورانی را که با مشکلات نوآوری دست و پنجه نرم می‌کنند، تشویق کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *