گسترش نوآوری اجتماعی در برزیل

گسترش نوآوری اجتماعی در برزیل

گسترش نوآوری اجتماعی در برزیل


برزیل با چالش‌های زیادی مواجه است، از جمله برخورد نابرابر، استفاده ناکارآمد از منابع عمومی، و کمبود دسترسی به خدمات اساسی نظیر آموزش، فناوری، و ایمنی. در دومین شهر بزرگ برزیل، یعنی ریو دو ژانیرو، وضعیت مشابهی حاکم است. این شهر مدت‌هاست که با لقب «شهر شکسته» شناخته می‌شود چرا که یک شکاف بزرگ بین نواحی فقیر (جایی که مردم در مستغرقات غیررسمی در تپه‌ها زندگی می‌کنند) و بقیه شهر (جایی که مردم در خیابان‌های آسفالته زندگی می‌کنند) وجود دارد. حدود. ۴۵٪ از ساکنان ریو در مجتمع‌های مسکونی زندگی می‌کنند، اما تنها ۱۰٪ از آن‌ها در نواحی ثروتمند سکونت دارند. ریو دو ژانیرو به عنوان نمونه اصلی در تحلیل ما در مورد نوآوری اجتماعی در برزیل به کار گرفته شده است، هرچند که شهرهای برزیلی دیگر ممکن است وضعیت‌های متفاوتی داشته باشند. در طول تاریخ، برزیل جایی بوده که ایده‌ها و رویکردهای اجتماعی نوآورانه‌ای چون بودجه‌بندی مشارکتی و همایش جهانی اجتماعی در پورتو آلگره مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. این آزمایشات تجربیاتی همچون تئاتر و “پداگوژی مظلوم” توسط آگوستو بوآل و پائولو فریره را نیز در بر می‌گیرند.

انواع نوآوری اجتماعی در برزیل

در برزیل، به ویژه در ریو دو ژانیرو، می‌توان پنج نوع اصلی از نوآوری اجتماعی را بر اساس موضوعات اصلی مورد توجه تعدادی از فعالیت‌ها شناسایی کرد. اگرچه مثال‌های دیگری هم وجود دارند و هر یک از این موارد نیز ممکن است در چندین دسته قرار بگیرد، اما در جدول زیر، ما برجسته‌ترین انواع آن‌ها نوآوری اجتماعی در برزیل را مشخص کرده‌ایم.

دستهشرحمثالچالش‌ها
دولتنوآوری‌های اجتماعی ترویج شده توسط دولت‌ها در سطوح مختلف، با هدف تغییر نحوه تصمیم‌گیری دولت به نمایندگی از جمعیت.بودجه‌بندی مشارکتی (پورتو آلگره، فورتالزا، بلو اوریزونته): الهام گرفته از بیش از ۱,۵۰۰ شهر در سراسر جهان برای مشارکت شهروندان در تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری دولت‌ها (شهری یا محله‌ای).تقویت دموکراسی و افزایش مشارکت در تصمیم‌گیری‌های دیوان شهر

Lab Rio (ریو دو ژانیرو): عمل دولت شهری ریو دو ژانیرو که جوانان ساکن در ساخت برنامه راهبردی شهر مشارکت می‌کنند.

ترویج مشارکت جوانان در تصمیم‌گیری‌های دیوان شهر
فرهنگاقدامات مرتبط با فرهنگ، هنر، و ارتباطات

FLUPP (ریو دو ژانیرو):جشنواره ادبی که در فاولاهای مختلف ریو برگزار می‌شود و تحت سیاست امنیتی عمومی به نام “فرونشانی” برگزار می‌شود.

تغییر استیگما که ساکنان فاولا علاقه‌ای به خواندن یا نوشتن ندارند

Papo Reto (ریو دو ژانیرو): ایجاد سامانه امنیتی لحظه‌ای از طریق گروه WhatsApp که به ساکنان، شرایط امنیتی در فاولاهای کمپلکس دو آلمائو را اطلاع می‌دهد.

غلبه بر ناامنی ناشی از مبارزه پلیش با مواد مخدر
شبکه‌هافعالیت‌های جزء یک شبکه ملی، محلی یا بین‌المللی یا ایجاد شبکه‌های جدیدImpact Hub (ریو دو ژانیرو، سائوپائولو، بلو اوریزونته، رسیفه، فلوریانوپولیس و کوریتیبا): فضای همکاری برای فعالیت‌های کارآفرینی، عضوی از شبکه بین‌المللی آمپکت هاب.ایجاد محیط مناسب برای کار کارآفرینان جوان
Norte Comum (ریو دو ژانیرو): جابه‌جایی تولید فرهنگی به مناطق حاشیه‌ای در شهر ریو دو ژانیرو، ایجاد شبکه محلی که بیش از ۱۰ محله را شامل می‌شود.غلبه بر کمبود جاذبه‌های فرهنگی در فقر‌زده‌ترین مناطق شهر
الگوهای جدید مصرف و تولید، رفتارهای پایداراشکال جدید و آگاهانه تولید و مصرفجنبش Roupa Livre (ریو دو ژانیرو، سائوپائولو، فلوریانوپولیس، رسیفه، سالوادور): رویدادهای بزرگ برای فروش لباس‌های دست دوم و آموزش به مردم برای سفارشی‌سازی آن‌ها.تغییر الگوهای تولید و مصرف غیرپایدار
کارونا: سیستم به اشتراک‌گذاری خودرو (اپلیکیشن) در یک دانشگاه عمومی در ریو دو ژانیرو.بهبود استانداردهای حرکتی
دانشگاه‌هاراه‌های جدید برای تبادل دانش در دانشگاهدانشگاه داس کوئبراداس (ریو دو ژانیرو): ترویج تعاملات جدید بین دانشگاهی و دانش‌عامه.ترویج تعامل بین دانشگاهی و دانش‌عامه

آزمایشگاه DESIS در دانشگاه برزیل (ریو دو ژانیرو، بلو اوریزونته، کوریتیبا، فلوریانوپولیس و پورتو آلگره): عضو یک شبکه بین‌المللی، “طراحی برای نوآوری اجتماعی و پایداری”، که شامل بیش از ۴۰ آزمایشگاه در دانشگاه‌هاست.

ترویج یک آینده پایدار و نوآورانه

یافتن راه‌حل‌های نوین برای حل مشکلات در برزیل

در کشور برزیل، مردم به طور متداول راه‌حل‌های خلاقانه‌ای برای مواجهه با مشکلات اجتماعی و کمبود منابع ارائه می‌دهند. این خلاقیت در گروه‌های مختلفی که با چالش‌ها روبرو هستند، ظاهر می‌شود و محدود به متخصصین یا حمایت دولتی نیست. این رویکرد پیشگامانه به ویژه برای افرادی که با منابع و آموزش محدود مواجه هستند، بسیار حیاتی است.

یکی از راه‌هایی که مردم برزیل از آن برای مقابله با چالش‌ها استفاده می‌کنند، از طریق فرهنگ است، مثل رویداد FLUPP. فعالیت‌های فرهنگی به کاهش موانع در شهر کمک می‌کنند و تغییرات مثبتی در جریان اطلاعات و بیان فرهنگی مناطق کم‌برخوردار (همچون منطقه Norte Comum) ایجاد می‌کنند.

تلاش‌های خلاقانه نه تنها در گروه‌های محروم دیده می‌شوند بلکه در میان جوانان اقشار متوسط جامعه نیز مورد توجه قرار می‌گیرند. برخی از آن‌ها به دنبال جایگزین‌هایی برای روش‌های غیرپایدار هستند. به عنوان مثال می‌توان از جنبش Roupa Livre و Caronaê یا کار معنی‌دار اشاره داشت، همانطور که در شبکه Impact Hub در سائوپائولو مشاهده می‌شود.

نوآوری اجتماعی برزیل صرفا درباره کسب درآمد برای گروه‌های با درآمد پایین نیست، بلکه فراتر از کارآفرینی معمولی می‌رود. در تجزیه و تحلیل و حمایت از این نوآوری‌ها، حیاتی است که دید گسترده‌تری را در نظر بگیریم، حتی در کشوری که دائم در حال توسعه است.

بسیاری از این نوآوری‌ها از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای ایجاد الگوهای جدید ارتباطی در شهر استفاده می‌کنند. این مسئله کمک می‌کند تا مناطق مختلفی مانند محله‌های فقیر با دنیای خارج از آن ارتباط برقرار کنند؛ چیزی شبیه به پروژه Papo Reto که این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد. با این حال، همه اقدامات شبکه‌های بزرگ به موفقیت منجر نمی‌شوند؛ برخی از آن‌ها کوچک و در سطح محلی باقی می‌مانند و به راه‌اندازی سایر اقدامات مشابه در همان شهر کمک می‌کنند. بهترین مثال برای این امر، Norte Comum می‌باشد.

شبکه‌های بین‌المللی مانند Impact Hub و DESIS Network نیز در میزان تأثیر گذاری بر نوآوری اجتماعی در برزیل نقش دارند. این نوآوری‌ها ممکن است همیشه به این راحتی قابل تکرار نباشند؛ زیرا غالباً از شرایط محلی خاص و حمایت سازمانی مثل FLUPP نشات می‌گیرند.

یک ویژگی قابل توجه در نوآوری اجتماعی برزیل، تأکید بر ارتباطات حضوری در داخل گروه‌های کوچک است. این ارتباطات فردی به افراد کمک می‌کند تا از فردگرایی فراتر بروند و بافت اجتماعی را به ویژه در شهرهای بزرگ مانند ریو دو ژانیرو تقویت کنند.

ماتریکس حمایت و ارتباطات

هر آغازگری در حوزه نوآوری اجتماعی می‌تواند در یک ماتریکس قرار بگیرد. یک انتهای ماتریکس نشان می‌دهد تا چه اندازه به ارتباطات شخصی و تفکر خلاقانه وابسته است، در حالی که انتهای دیگر نشان می‌دهد که چقدر به حمایت رسمی از منابعی چون دولت، سیاست‌های عمومی، دانشگاه‌ها و شبکه‌های بین‌المللی نیاز دارد.

با در نظر گرفتن این ماتریکس، داشتن حمایت رسمی به رشد نوآوری اجتماعی کمک می‌کند، اما تمام اقدامات لزوما به آن نیاز ندارند. شروع برخی از اقدامات با اعتماد به خلاقیت افراد و برقراری ارتباطات، حتی بدون حمایت رسمی، موفق به پیشرفت می‌شوند.

در برزیل، به ویژه در ریو دو ژانیرو، راه‌های مختلفی برای ارائه ایده‌های نو جهت حل مسائل اجتماعی وجود دارد. برخی از این افکار به افراد و گروه‌ها کمک می‌کنند تا با چالش‌های روزانه مواجه شده و دسترسی به حقوق، کالاها و خدمات را برای آن‌ها فراهم کنند. ایده‌های دیگر توسط افراد طبقه متوسط آغاز می‌شوند که می‌خواهند شرایط زندگی‌شان در شهر را بهبود بخشند. اهمیت این اقدامات در این است که می‌توانند تغییرات اجتماعی مثبتی در برزیل به وجود آورند. این اقدامات دارای پتانسیل تقویت اجتماعات، کاهش تفاوت‌ها و ترویج راهکارهای مستدام در مصرف و تولید کالاها هستند. با اینکه دولت برزیل سیاست‌های مداومی برای حمایت از این تلاش‌های نوآورانه اجتماعی ندارد، اما این اقدامات همچنان پیشرفت می‌کنند. علاوه بر دخالت دانشگاه‌ها و شبکه‌های بین‌المللی، بسیاری از این اقدامات ناشی از خلاقیت افراد، ایجاد روابط و تمایل به داشتن زندگی بهتر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *